آبشار تنگ موی سادات، کهگیلویه

نام آبشار:  آبشار تنگ موی سادات، کهگیلویه

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار تنگ موی سادات کهگیلویه در موقعیت جغرافیایی E5059 N3048 در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.  آبشار «تنگ موی سادات» در دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد، تفرجگاهی بکر با جاذبه های سیاحتی فراوان است که هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این آبشار زیبا با ارتفاع بیش از ۵۰ متر از دامنه کوه منطقه ییلاقی «دلی مو» از توابع بخش «سرغاریاب»، با خروشی دل انگیز بر سنگ های پائین دست می ریزد و به ویژه در فصل بهار طراوت روح بخشی را به تماشاگران هدیه می کند. یک غار اقامتی تماشایی در محل فرود و پشت آبشار، منظرگاهی تماشایی برای میهمانان این تفرجگاه است که رایحه خوش گیاهان کوهی با نسیم هوای لطیف و مرطوب فضایی روح افزا را برای آرامش آن ها به وجود آورده است. مشاهده رنگین کمان زیبا و تبلور رنگ های نور از جلوه های ویژه این آبشار است. پوشش گیاهی متنوع کوهی ازجمله ریواس، چویل، درمه، گل های وحشی و درختان بلوط، بنه و زبان گنجشک، طبیعتی شمال گونه را در تنگ موی سادات به وجود آورده است.

 

دشت راق با ۲۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا ، بین دو کوه با نامهای کوه باریک و کوه قوچی واقع شده است. دشت راق از شمال به دمه و میان تنگان , از جنوب به دیلگان ، ازشرق به چنار و از غرب به رودخانه سادات و دلی می و کوه ساورز منتهی می شود. زیبایی مثال زدنی دشت راق بیش از هر چیز مرهون پوشش متراکم گیاه جاشیر می باشد که گیاه غالب این منطقه می باشد ودر فصل اردیبهشت و خرداد مانند فرشی سبز بر گستره دشت راق کشیده می شود.وجود چشمه ساران خنک و فراوانی چون چشمه سیب، چشمه وهل،چشمه چرنگی و دهها چشمه دیگر از جاذبه های دیگر این منطقه بکر و دست نخورده می باشند که در پایین دست آبشار تنگ مو( سر توفال) را بوجود می آورند.

 

منطقه دشت راق از قدیم الا یام تحت تملک و در حوزه سرحدات طایفه سادات امام زاده علی قرار دارد که همه ساله در فصل اریبهشت برای برداشت گیاه جاشیر که غذایی مقوی برای دامهای آنهاست به این منطقه می آیند نا گفته نماند برداشت جاشیر و مشقات آن در زمان درو، کوبیدن و حمل پر درد سر در جاده های پر پیچ و خم آن هم با خر و قاطر داستانی است که سر دراز دارد. عامل اصلی در بکر ودست نخورده ماندن دشت راق عدم وجود جاده های ماشین رو برای دسترسی به این منطقه می باشد که امیدواریم با درایت مسئولین منابع طبیعی برای حفظ گونه های گیاهی این منطقه از دسترس بشر هیچ گاه جاده ای به این منطقه کشیده نشود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.