آبشار سنگ نو، بهشهر

 

    نام آبشار:  آبشار سنگ نو، بهشهر موقعیت جغرافیایی

آبشار سنگ نو بهشهر در موقعیت جغرافیایی E533219 N363955 در استان مازندران واقع است. این آبشار در منطقه جنوبی بهشهر و در ۳ کیلومتری دل جنگل های جنوبی بهشهر قرار دارد وجه تسمیه آن به این خاطر است که به خاطر فشار آب یک حوض بزرگ سنگی و یا به اصطلاح مازنی یک نور سنگی در زیر آبشار درست شده و به آن سنگ نور اطلاق میگردد. مجموعه دیدنی سنگ نو در اعماق جنگل های کوه های پیش کوه جهان مورا در البرز شرقی قرار گرفته و شامل چهار آبشار است که بزرگترین آن حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد.پوشش گیاهی منطقه به طور عمده درختان بلوط وحشی انجیلی ممرز و انواع سرخس به ویژه گونه سرخس عقابی است. رودخانه در اثر فرسایش بستر رسوبی در طول زمان ایجاد شده و آب آن بسیار گواراست.

 

از قسمت جنوبی محله فراش محله بهشهر تا آبشار پای پیاده حدود یک ساعت و نیم راه است. دره زیبای سنگ نو مانند تونلی سبز به عرض سه تا هشت متر، پوشیده از خزه ها و سرخس های زیبا است که سقف آن توسط درختان پرپشت جنگلی احاطه شده و آبی زلال و گوارا در میان آن در جریان است. مسیر سنگ نو مانند سنگ فرشی زیبا شما را به دل جنگل های بکر و مرموز این منطقه می کشاند. برای دسترسی به آبشار اصلی سنگ نو حدود دو تا سه ساعت پیاده روی از میان این دره زیبا و باریک لازم است که توصیه می شود این کار هرگز به تنهایی صورت نگیرد و صعود از این دره به صورت گروهی باشد زیرا شیب تند دره و سنگ های بزرگ و لغزنده و جریان آب در این مسیر برای هر فردی می تواند خطرناک باشد.

۷ نظرات
 1. S.al می‌گوید

  سنگ تو تو مازندرانه نه گلستان
  نمیدونم چیزی هم نگو

 2. S.al می‌گوید

  سنگ تو تو مازندرانه نه گلستان

 3. محمد مهدی توکلی می‌گوید

  سنگ نو نامش را نه از حوضچه هایش بلکه از سنگهای “نو” مانندش گرفته است.نو به زبان مازنی یعنی هرچیز قایق مانند یا “ناودیس” مانند.چون مسیر این رودخانه از داخل سنگهای “ناودیس” مانند عبور می کند به ان”سنگ نو” یعنی قیق سنگی یا ناودیس سنگی می گویند.ضمنا روستهای دیگر بهشهر نیز مکانهایی بنام “سنگ نو” دارد که انجا هم سنگهای قایق مانند هست که اب ازان عبور می کند.مثل روستای محمد اباد.بهشهری ها “نور” به اب بندها وسدهای خاکی که ذخیره گاه اب برای شالیزار هست می گویند به حوضهای داخل رودخانه می گویند”قرضم”.گت قرضم کنت-گت قرضم سه متری-گب قرضم تلی سره.. والی اخر. خواهشمند است برای نامگذاری درست مناطق طبیعی از مردم بومی واگاه منطقه کمک بگیرید.با سپاس.

 4. فاطمه زهرا درزی می‌گوید

  مطالبتان بسیار خوب وعالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییب بود.
  از عکس هایتان هم رضایت کامل رادارم.
  باتشکرررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر وقدر دانی از نویسندهی عزیز این مطالب وفرستنده ی این عکس های زیباوجذاب.

 5. احمدنجفي ازمشهد می‌گوید

  این آبشار وشهربهشهر جز استان مازندران میباشد.

 6. محمد می‌گوید

  آبشار سنگ نو بهشهر توی استان مازندرانه نه گلستان

 7. علی می‌گوید

  سلام
  لطفااگر اطلاعات کافی ندارید مطلب ننویسید
  کی گفت سنگ نو داخل گلستانه؟
  سنگ نو در استان سرسبز وزیبا مازندران واقع است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.