آبشار کمرد، رودهن

    

نام آبشار:  آبشار کمرد، رودهن 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار کمرد رودهن در موقعیت جغرافیایی  E5145 و N3546 منطقه کمرد در بیست کیلومتری تهران و در جاده منتهی به رودهن در استان تهران واقع شده است. آبشار کمرد بین جاجرود و شهر جدید پردیس و در روستای کمرد واقع شده.این آبشار زیبا در کنار روستای کمرد و در منطقه ای سرسبز و زیبا قرار گرفته است.این مکان با اینکه در استان  تهران و در نزدیکی جاجرود قرار گرفته اما منطقه کمتر شناخته شده ای است.

 

در مسیر تهران-فیروزکوه ، بعد از طی مسافت 2 کیلومتر از شهر جاجرودبه منطقه کمرد خواهید رسید. منطقه کمرد در طول مسیر گسترده شده و کارگاه ها و کارخانه های زیادی است.با رسیدن به این منطقه از اولین دور برگردان برگشته و وارد راه اصلی کمرد شوید.در این راه با طی مسافت 1500 متر به روستای زیبای کمرد میرسید. بعد از رسیدن به روستا میبایستی مابقی راه راپیاده طی نمایید.مسیر زیبا و سرسبز که از کنار جوی آب میگذرد کمتر از 1 کیلومتر طول دارد و اکنون به آبشار رسیده اید.

 

مسیر دسترسی به روستای کمرد به نوعی "کوره راه" است یعنی این راه به جایی ختم نمیشود. منطقه اطراف آبشار دارای درختان تنومند و گسترده ایست که فضای وسیعی را  سایه میاندازد و منظره ای دل انگیز ایجاد میکند.آبشار از صخره ای با ارتفاع کمی به پایین میریزد.البته آب این آبشار متمرکز نیست یعنی شامل مجموعه آبشارهای کوچکی است  که با ارتفاع کم از صخره ها سرازیر میشوند. بخشی از صخره آبشار هم تصویری رو ایجاد کرده که بی شباهت به صورت خرس نیست.

 

در پشت این آبشار نیز غار کوچکی معروف به "غار چهل دختر" واقع شده که افسانه های محلی از ورود چهل دختر به غار و برنگشتن آنها حکایت میشه که آدم رو به یاد افسانه "بش قارداش" در بجنورد میندازه. مردم روستا از همون سرشاخه ، بخشی از آب رو توسط لوله ای به روستا هدایت کرده اند که بتوانند از آب تمیز و زلال آن در روستا استفاده  کنند. روستای کمرد هنوز هم میزبان خانه های قدیمی است . یکی از خانه های قدیمی که تا کنون حفظ گردیده در ضلع شمالی روستا،امامزاده طیب ابن طاهر است که در گذشته متعلق به کدخدای ده بوده است. امامزاده دیگری نیز بنام دو برادران در کمرد واقع شده است که در کنار چشمه کوچکی بنام چشمه ی دوبرادران با تعدادی درخت و تنها با یک سنگ بزرگ مشخص می باشد و در کمرکش کوه جنوبی روستا به نام نسوم قرار گرفته بطوریکه تقریبا از تمامی مناطق روستای کمرد می توان مزار آنها را مشاهده کرد.

۳ نظرات
  1. امید حیدری می‌گوید

    چند روز پیش داشتم مسیر پردیس – تهران رو توی گوگل مپ نگاه می کردم، که متوجه یه نقطه سبز رنگ در منطقه کمرد شدم. زووم که کردم، دیدم نوشته “آبشار کمرد”. جالب بود برام. تصمیم گرفتم به اتفاق همسرم حتما یه سر تا اونجا برم. ممنون از اطلاعاتتون.

  2. امید حیدری می‌گوید

    چند روز پیش داشتم مسیر پردیس – تهران رو توی گوگل مپ نگاه می کردم، که متوجه یه نقطه سبز رنگ در منطقه کمرد شدم. زووم که کردم، دیدم نوشته “آبشار کمرد”. جالب بود برام. تصمیم گرفتم به اتفاق همسرم حتما یه سر تا اونجا برم. ممنون از اطلاعاتتون.

  3. zahra می‌گوید

    من اینجا رفتم خیلی سال پیش واقعا قشنگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.