آبشار کوه نمک خرسین، درگز

نام آبشار:  آبشار کوه نمک خرسین

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار کوه نمک خرسین در موقعیت جغرافیایی N274953 E561356 در استان هرمزگان واقع است. این آبشار از کوه نمک خرسین واقع در غرب شهرستان درگز از محیطی نمکی به پایین میریزد و مناظر زیبایی ایجاد کرده است. بخش سیاهو در فاصله 19 كیلومتری محور بندرعباس-سیرجان و در 75 كیلومتری شمال خاوری بندرعباس قرار دارد . در فاصله 3 كیلومتری شمال باختری بخش سیاهو ، گنبد نمكی سیاهو واقع شده است و بخش اعظم آن را نمك تشكیل داده است و غارهای نمكی آن بسیار طولانی است . اشكال انحلالی نمك به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده است .


آب شوری كه از گنبد سرچشمه می گیرد به زمین های كشاورزی اطراف و آبهای شیرین منطقه اثرات زیانباری وارد نموده است كه در این مورد لازم است به منظور حفاظت اراضی كشاورزی از پیشروی آب شور ، اقدام به ایجاد حوضچه هایی نموده كه آب شور درآن تبخیر گردد و نمك آن هم قابل استفاده گردد و با این راه حل از پیشروی گنبد نمكی هم جلوگیری می شود . گنبد سیاهو ذخایر متنابهی از نمك را دارد كه این نمك در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد . از خاك سرخ آن نیز در صورت تغلیظ و شستشو در صنایع رنگ سازی داخل كشور استفاده می شود .

 

منطقه از یك رشته كوه تشكیل شده كه به صورت گنبد نمكی از داخل زمین بیرون آمده به طوریكه نوك گنبد هنوز بدون تغییر از بافت طبیعی اطراف پوشیده از بادام كوهی می باشد ولی قسمت های جانبی گنبد تحت تاثیر فشار های درونی زمین به صورت نمك ظاهر شده است و به علت نمكی شدن بافت خاك دارای پوشش قابل توجهی نمی باشد. این اثر در 55 كیلومتری جاده ارتباطی بندر عباس – سیرجان در شمال روستای سیاهو واقع شده است. دسترسی به مسیر از طریق جاده آسفالته و خاكی با گذشتن از روستای دره گز امكان پذیر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.