آشنایی با خانواده خرگوش ها

خانواده خرگوش‌ ها   FAMILY LEPORIDAE

افراد این خانواده گوش‌های بسیار بلند و دم كوتاهی دارند. پاها به طول مشخص از دست‌ها بلندترند و بدن برای دویدن‌های سریع شكل یافته است. خرگوش‌های ایران از نظر شكل ظاهری و جثه تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در گذشته تمام خرگوش‌های ایران را یك گونه به نام Lepus capensis می‌دانستند اما براساس برخی مطالعات اخیر خرگوش‌های ایران به دو گونه مجزا تقسیم شده‌اند، كه با توجه به تنوع موجود امكان دارد گونه‌های بیشتری نیز وجود داشته باشد.

 

ارزش اقتصادی: خرگوش‌ها به علت فراوانی و پراكندگی زیاد، طعمه مناسبی برای پرندگان شكاری و پستانداران گوشت‌خوار به شمار می‌روند و بقای آنها را به خصوص در فصل زمستان كه طعمه اصلی كم است تضمین می‌كنند. مطالعات اخیر مشخص نمود كه در حال حاضر خرگوش یكی از غذاهای اصلی یوزپلنگ در ایران است. در بسیاری از كشورها از خرگوش به عنوان منبع تأمین گوشت و از پوست آن جهت تهیه دستكش و یقه لباس استفاده می‌شود. در برخی از مناطق كردنشین آذربایجان غربی و كردستان شكار خرگوش به وسیله سگ تازی، و یا تعقیب رد و گرفتن آن در زیر برف یكی از ورزش‌های محبوب و هیجان‌انگیز محسوب می‌شود و می‌توان به عنوان جاذبه‌ای توریستی مطرح گردد. گاهی اوقات به علت فقیر شدن مراتع و كمبود مواد غذایی به مزارع كشاورزی، به ویژه باغ‌ها و قلمستان‌ها، خساراتی وارد می‌سازند. در مواردی خرگوش‌ها عامل انتقال بعضی بیماری‌ها به انسان هستند.

 

وضعیت فعلی: دشمنان طبیعی خرگوش پرندگان شكاری نظیر عقاب طلایی و پستانداران گوشت‌خوار مانند گرگ، روباه، یوز و گربه‌های وحشی هستند. به علت این كه اكثر مردم ایران تمایلی به خوردن گوشت آن ندارند در حال حاضر خطری نسل خرگوش را تهدید نمی‌كند. ولی از آنجایی كه در فقه شافعی گوشت خرگوش حلال است، در اكثر مناطقی كه كردهای اهل تسنن زندگی می‌كنند، به علت شكار بی‌رویه، به خصوص به وسیله تازی، جمعیت آن به شدت كاهش یافته است.

 

خانواده پایكا ها  FAMILY OCHOTONIDAE

پایكاها پستاندارانی شبیه موش‌های بزرگ هستند. دم در این جانوران كاملاً مشخص نیست، از آنجایی كه از این خانواده فقط یك گونه در ایران زندگی می‌كند، خصوصیات خانواده به همراه خصوصیات گونه ذكر خواهد شد.

 

ارزش اقتصادی: با توجه به روزگرد بودن، این حیوان طعمه خوبی برای پرندگان شكاری و همچنین پستانداران گوشتخوار است. در پارك ملی تندوره بقایای پایكا در مدفوع پلنگ مشاهده شده است. در سال‌های اخیر به علت كاهش جانوران شكارچی جمعیت این حیوان به سرعت رو به افزایش گذاشته است، از طرف دیگر كمبود مواد غذایی در مراتع كه به علت چرای بی‌رویه احشام به وجود آمده باعث هجوم پایكاها به باغات و اراضی كشاورزی شده است به طوری كه در حال حاضر در برخی از مناطق كوهستانی مانند استان كرمان به صورت آفتی جدی مطرح می‌باشد.

 

وضعیت فعلی: دشمن طبیعی پایكا پرندگان شكاری و پستاندارانی نظیر پلنگ، انواع گربه‌ها و روباه می‌باشند. در حال حاضر به علت كاهش چشمگیر جانوران مذكور جمعیت پایكا به نحو شدیدی افزایش یافته است و خطری نسل آن را تهدید نمی‌كند.

1 نظر
  1. Zolal می‌گوید

    سلام وقت بخیر
    امکان داره خرگوش ، حمله کنه و گوشت بخوره؟ ما یه خرگوش داریم ک همیشه تو قفس بود یه دوهفته ایی هست ک آزادش کردیم رو پشت بوم خونمون، اونجا یه بوقلمون ماده و یه مرغ هم داریم همیشه هم برای یاکریم ها دونه می ریزم و اوناهم میشینن و میخورن اماتوی این دوهفته ک خرگوش رو آزاد کردیم جسد سه تا یاکریم دیدیم ک فقط پرها و پوستشون مونده و تمام شکمشون خورده شده امکان داره کارخرگوش باشه؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.