تالاب شیدور

نام انگلیسی:  Shidor wetland    

نام فارسی :  تالاب شیدور 

 

 

موقعیت جغرافیایی

جزیره غیر مسكونی شیدور كه در شرق جزیره لاوان كه در خلیج فارس واقع و به بهشت پرندگان معروف است، به همراه سواحل تالابی آن در سال1350 حفاظت شده اعلام شد. این منطقه در سال 1354 به پناهگاه حیات وحش تبدیل ودر سال 1378 نیز به عنوان تالاب و تپه مرجانی بین المللی شناخته شد. این جزیره شنی، صخره ای و مرجانی با مساحت 98 هكتار و دارای اقلیم فراخشك گرم است. شیدور یكی از محل های مناسب جوجه آوری انواع پرندگان از جمله كاكایی صورتی، پرستو های دریایی بد صدا و پشت دودی و همچنین تخم گذاری لاك پشت های منقار عقابی و سبز به شمار می آید. سسك دم دراز، چكاوك كاكلی، حوصیل خاكستری و انواع مارمولك ها و مارهای سمی از جمله جانوران این جزیره به شمار می آیند.

 

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264726 E532606 درغرب استان هرمزگان واقع گردیده است. یکی از جزایر ایرانی در خلیج فارس است.این جزیره غیرمسکونی است و از توابع شهرستان ابوموسی استان هرمزگان به شمار می‌آید. این جزیره از با ارزش ترین و مهم ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده کشور می‌باشد.

 

این جزیره غیر مسكونی است و هیچگونه فعالیت انسانی در آن مشاهده نمی گردد.ساختار بیشتر سواحل این جزیره صخر ه ای بوده به گونه ای كه ضلع جنوبی ،غربی و بخشهای بیشتر ضلع شمالی را سواحلی به صورت صخر ه ای در بر گرفته است. به طور کلی می توان گفت:   جزیره ای مسطح (حداكثر ارتفاع 6 متر) و توده ای مرجانی می باشد كه با خاك شنی – رسی پوشیده شده است.
چشمه یا آب سطحی در این جزیره وجود ندارد.میزان بارندگی بسیار كم و دمای آن در تابستان بطور متوسط 40 درجه سانتی گراد می باشد.در طول ساحل جنوبی ، غربی و شمال غربی جزیره صخره هایی با ارتفاع 2 متر ظاهر شده است . در گوشه جنوب شرقی آن ، صخره ها به شكل توده های در هم فرو رفته ای از تخته سنگها ، حتی در شرایط مد نیز دیده می شود. سایر نواحی ساحلی به صورت نوار ماسه ای باریكی است كه تا شمال شرقی جزیره به شكل دماغه ای بلند امتداد می یابد.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی جزیره از نظر تنوع فقیر ولی از نظر تراكم غنی است. پوشش گیاهی سواحل كم‌پشت و تنك بوده و در مناطق مركزی متراكم‌تر است بیشتر گونه‌های منطقه از انواع شورپسند و شن‌دوست می‌باشند این گونه‌ها عمدتاً از جنس‌های زیر هستند:

Salvadora , Atriplex , Sueda , Ephedra , Aeluropus , Sensio , Cyperus , Heliotropium , Erodium , Cistanche

جوامع گیاهی جزیره در بخش گودالی وسط جزیره بسیار متراكم می باشدكه بیشتر از جنس Sueda و Atriplex بوده كه ارتفاع جامعه گیاهی جزیره حداكثر به 60 سانتی متر می رسد و در برخی نقاط جزیره تراكم پوشش گیاهی به 100% نیز  می رسد .

 

پراكنش جانوری
پرندگان : انواع پرستوهای دریایی شامل پرستوی دریایی گونه سفید ،   پرستو دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی کاکلی بزرگ، پرستو دریایی پشت تیره ،  پرستو دریایی تیره،   پرستو دریایی معمولی جمعیت اصلی پرندگان جزیره را تشكیل می دهند این پرستوها هر ساله مقارن با اردیبهشت ماه وارد جزیره شده و پس از تخم گذاری و جوجه آوری اواخر مرداد ماه جزیره را ترك می كنند.
از دیگر  گونه های جوجه آور در جزیره می توان به  اگرت ساحلی اشاره كرد، كه بخش كوچكی از جزیره را به خود اختصاص داده و می توان آن را در هر دو شكل سفید و خاكستری تیره در جزیره مشاهده نمود.حواصیل سبز و عقاب دریایی ماهیگیر از دیگر پرندگان این منطقه می باشند.  به طور کلی تاکــــنون دراین جزیره  10 گونه پرنده شناسایی شده است که به جز چکاوک کاکلی وسسک دم دراز ، بقیه مهاجر هستند.
خزندگان :
این جزیره همچنین یک زیستگاه مهم برای تخم ریزی لاک پشتهای دریای همانند لاک پشت منقار عقابی ولاک پشت سبزمحسوب می شود. ازجانوران دیگر این جزیره می توان خزندگانی نظیر سوسمار دم دراز بیابانی ، اسکینگ ایرانی، اسکینگ علفزار جنوبی، مار جعفری  را نام برد.
آبزیان:
این جزیره کوچک تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده ایران میباشد و در فهرست مهمترین آبسنگ های مرجانی اتحادیه بین المللی حفاظت و منابع طبیعی (IUCN) نیز ثبت شده است.
حداقل 19 گونه مرجان از 8 جنس و 6 خانواده در حاشیه جزایر استان هرمزگان از جمله جزیره شیدور گزارش شده است.
در جزیره شیدور پستانداران خشكزی تاكنون مشاهد نشده است لیكن پستانداران دریایی دارای تنوع خوبی بوده و شامل برخی نهنگها و دلفین ها مانند نهنگ براید و … می باشد.

پرندگان:

این منطقه از نظر زیستگاهی برای پرندگان بویژه پرستوهای دریایی اهمیت فراوانی دارد و از دیرباز بزرگترین محل زاد و ولد پرستوهای دریایی در ایران بوده و این پرندگان برای تولید مثل و جوجه آوری به این منطقه روی می آورند. این منطقه در برخی از سالها بیش از 600 هزار پرنده را در خود جای می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.