تنگ بوچیر، پارسیان

تنگ بوچیر، پارسیان، استان هرمزگان
 

نام فارسی:  تنگ بوچیر

نام انگلیسی: bouchir canyon

 

 

تنگ بوچیر در موقعیت جغرافیایی N2708 E5334 در استان هرمزگان واقع است. تنگ بصورت شکافی در کوه است و برای ورود به آن باید به آب بزنید و از میان تنگ عبور کنید. این دره که به چشمه چله بوچیر نیز شناخته می شود، منبع تامین کننده آب این دره، چشمه ای است که در انتهای تنگ قرار دارد. عمق آب در بعضی قسمت ها زیاد می شود از این رو برای عبور باید به فنون شنا آشنایی داشته باشید. همچنین در قسمتی از تنگ برای صعود و فرود نیازمند طناب خواهید بود. در انتهای تنگ آبگیر  چشمه قرار دارد که عمق آن در حدود ۳۵ متر است. طول این تنگ از نقطه ورود تا آبگیر انتهای آن در حدود ۱۰۰۰ متر است.

 دمای آب  بین ۱۰تا ۲۰درجه سانتیگراد و در فصول مختلف ثابت است. آب ورودی گرم و آب داخل تنگ سرد است. در پایان غار آب به صورت چک چک به پایین میریز که به آن نقطه زیبایی خاصی میدهد. این آبشار سرمنشا حوضچه طبیعی  آب آن است. توجه داشته باشید در صورتی که قصد سفر به این منطقه را دارید از راهنمای محلی استقاده کنید و و دهیاری را در جریان سفر خود قرار دهید..

 

دسترسی

دسترسی به این تنگ از طریق شهرستان پارسیان (گاوبندی)، روستای بوچیر و سپس جاده خاکی به طول ۵ کیلومتر تا ورودی تنگه امکانپذیر است.

1 نظر
 1. پیمان می‌گوید

  ما یک گروه ۴ نفری مبتدی بودیم که از طبیعت زیبا و فعالیت هیجان انگیز در تنگه بوچیر بهره بردیم. هماهنگی ها را با آقای میثم زارعی انجام دادیم. متاسفانه شب پیش از برنامه مشکلی برای آقای زارعی پیش آمد و ایشان دو نفر دیگر را برای لیدری با ما فرستادند. من تاکید جدی داشتم که ریسک نکنیم. ولی ایشان از لیدر اصلی بسیار تعریف کردند.
  لیدر دارای مهارت فرود با طناب ولی با مهارت رهبری بسیار پایین. تمام مسیر بی توجه به افراد جلوتر حرکت میکرد. کمک لیدر فردی بسیار زحمتکش و مسئولیت پذیر که پشت گروه حرکت میکرد. از آنجا که مسیر پرخطر است لازم است حتما فردی که جلوتر است به بچه ها در مورد وجود صخره و … اطلاع دهد که لیدر این موضوع را رعایت نمیکرد. یکبار با سر خوردن همزمان یکی از بچه ها و کمک لیدر خطر از بیخ گوشمان گذشت. ولی شکر خدا کمک لیدر پرت نشد.
  در بخش دوم مسیر یکی از افراد ما جدا شد که ما سریعتر حرکت کنیم و به پرواز برسیم. در یکی از مسیرهای سر خوردن من کوله طنابها را پایین انداختم ولی لیدر عکس العملی نشان نداد. بعد که دیدم کوله زیر آب میرود ایشان را صدا کردم که کوله را از آب بردارد که گفت من فاصله دارم خودتان برش دارید. در نتیجه کوله زیر آب رفت و ما دو ساعت در تنگه گیر افتادیم تا با فداکاری کمک لیدر و رساندن نیروی کمکی ما از تنگه بیرون آمدیم. بعد هم لیدر اصلی گفت که فکر میکرده کوله روی آب میماند. متاسفانه با تمام تلاش و عجله ما و بیش از ۳ ساعت استرس و بی تفاوتی لیدر ما به پرواز نرسیدیم و هر فرد مجبور به پرداخت هزینه برای یک روز اقامت بیشتر و بلیط پرواز شد.
  پس از رسیدن به تهران من یک ساعت وقت گذاشتم تا با آقای زارعی در مورد مشکلات صحبت کنم و ایشان متوجه اشتباهات این تور بشوند که فایده ای نداشت و ایشان صرفا مشکلات را گردن ما انداختند و از پذیرش مسئولیت شانه خالی کردند. و برای هر پیشنهادی به جای تشکر ازما، صرفا توجیه می آوردند.
  ناچار من این متن را نوشتم که در مورد این سفر اطلاع رسانی کنم و دیگران به خصوص مبتدیها قبل از سفر جدی تر با لیدر مسائل را هماهنگ کنند.

  نقاط مثبت سفر:
  -طبیعت زیبا و بکر
  -فعالیت پر هیجان
  -کمک لیدر مسئول
  -در آن شرایط پراسترس آقای زارعی اصراری برای تسویه حساب نکرد ( من مبلغ باقیمانده را پس از یک هفته واریز کردم که از عدم حذف این متن مطمئن شوم)

  نقاط منفی سفر:
  -با توجه به کم تجربگی لیدر این سفر برای افراد مبتدی نامناسب است. امکان آسیب جانی
  -محل اقامت بسیار ابتدایی و نامناسب. فرشها پر از خاک. حتی سیفون کار نمیکند.
  -عدم توانایی پذیرش پیشنهادات و خطاها توسط آقای زارعی و برخورد بعضا بی ادبانه ایشان: “شما خودتان مسئول ایمنی خودتان هستید” و “ما خر دیگران نیستیم که کوله ها را حمل کنیم”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.