جزیره کیش

نام جزیره:  جزیره کیش

 

 

موقعیت جغرافیایی

این جزیره بیضی شکل با مساحت 7/89کیلومتر مربع و با طول 6/15و عرض 7کیلومتر، درجنوب غربی بندر عباس و در میان آب‌های نیلگون خلیج‌فارس واقع شده است. فاصلۀ دریایی این جزیره تا بندر لنگه 50مایل دریایی است. جزیرۀ کیش از نظر محیط زیست طبیعی، یکی از بکر‌ترین مناطق خلیج‌فارس است. استعدادهای طبیعی و موقعیت جغرافیایی ویژۀ آن زمینۀ بهره‌برداری, جهانگردی و تجاری از آن را در حد قابل توجهی فراهم ساخته است .
سواحل کم‌نظیر این جزیرهۀ مرجانی، نه تنها در فصول گوناگون سال، بلکه در طول یک روز، در ساعات مختلف جلوه‌های بدیع و گونا‌گون و بسیار زیبایی از طبیعت را به تماشا می‌گذارند. سواحل کیش در شرق و شمال شرقی و جنوب از زیباترین سواحل جهان است. در سواحل جنوب شمال شرقی و جنوب از زیباترین سواحل جهان است. در سواحل جنوب غربی آن زیباترین منظرۀغروب خورشید را می توان دید.


از جمله نقاط دیدنی جزیرۀ کیش آکواریوم بزرگ آن است که در گوشۀشرقی جزیره با معماری زیبا قرار و گونه ای مختلف ماهیان و آبزیان اطراف جزیره در آن به تماشا گذارده شده است. قریب70 نوع ماهی‌های تزئینی در این آکواریوم وجود دارد که از نظر شکل و رنگ پولک ها و زیبایی ظاهری، کم نظیر و برخی از آن ها نیز بسیار کمیاب هستند. علاوه بر این، مرکز پرورش و کشت مروارید کیش یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های جزیره است .
اسکلۀ تفریحی جزیرۀ کیش با امکانات مفید و مختصر در بخش جنوبی جزیره از دیگر جاذبه‌های کیش است. ادر این اسکله سرگرمی‌هایی از قبیل گردش در روی آب با قایق کف شیشه‌ای که از بالای آن می‌توان عبور گروهی ماهی‌ها و زیبایی‌های دنیای زیر آب را مشاهده کرد, هم‌چنین امکانات ورزش اسکی روی آب برای علاقه مندان فراهم شده است. تفریح غواصی نیز از جمله تفریحات به یاد‌ماندنی است که در آب‌های گرم خلیج فارس همراه راهنمایان مجرب امکانپذیر است. در کنار اسکلۀ تفریحی، پیست دوچرخه سواری نیز در پیرامون جزیره احداث شده است. در این مجموعه(اسکلۀ) امکان بازدید از هتل برزگ کیش و ساختمان ساحلی کازینوی سابق وجود دارد. هم‌چنین در اطراف یکی از کهنسال‌ترین درختان جزیره، مجموعه‌ای تفریحی و دیدنی ایجاد شده که به مجموعۀدرخت سبز معروف است و از جمله مراکز زیبا و جذاب جزیرۀکیش می باشد و مسافران بسیاری را به خود جذب می کند .


جزیرۀ کیش هم‌چنین معماری خاصی را به نمایش گذاشته است که برای هر تازه واردی جالب و در خور تحسین است. معماری کیش دو شکل متمایز دارد: یکی معماری سنتی و دیگری معماری مدرن. معماری سنتی جالب توجه سات و مصالح آن غالباً از سنگ‌های مرجانی موجود در جزیره تشکیل شده است و مصالح آن غالباً از سنگ‌های مرجانی موجود در جزیره تشکیل شده است. معماری جدید و مدرن جزیره نیز تقلیدی از معماری بومی و سنتی آن است که نمونۀ آن در ((صفین))دیده می شود. تنها تفاوتی که میان خانه‌های جدید و قدیم وجود دارد، پراکندگی نسبی و تنوع ارتفاع آن‌ها است . علاوه بر آن، معابر عمومی جدید نیز به نسبت وسیع تر از معابر بخش قدیمی هستند .


وسیلۀ رفت و آمد به کیش، کشتی و هواپیما است که از طریق پرواز از تهران یا شیراز یا بندرعباس صورت می‌گیرد. از جمله امکانات موجود در این جزیره می‌توان به هتل سه طبقه، هتل کیش، کلبه‌های ویلایی، چهار کاخ از مجموعۀ کاخ‌ها، یک رستوران ساحلی همراه با یک سلسله ویلاهای خصوصی و توریستی مدرن و غیره اشاره کرد. افزون بر این، جزیرۀ کیش دارای امکاناتی از قبیل قایق رانی، شهربازی، بازار‌ها، مراکز عمدۀ خرید و فروش نیز می‌باشد .
جزیره کیش هم‌چنین اولین بندر آزاد تجاری ایران است که امروزه به طور روزانه هزاران نفر جهت خرید و دیدار از زیبایی‌های طبیعی آن به این جزیره مسافرت می‌کنند .

۳ نظرات
  1. تور کیش می‌گوید

    کیش به یکی از مقاصد گردشگری بزرگ در خلیج فارس مبدل گشته و سفر به این مجموعه اوقاتی فرح بخش را برای شما رقم خواهد زد، جزیره ی کیش زیبایی های منحصر به فردی دارد که آنرا در تمام جزایر منحصر به فرد نموده

  2. تور هند می‌گوید

    خیلی عالی بود مرسی از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید

  3. تور کیش می‌گوید

    مطلب خوبی بود ممنون خسته نباشییییییید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.