حشره‌ خور کوتوله

نام علمی : Suncus etruscus

نام انگلیسی: Pygmy White-toothed Shrew     

نام فارسی: حشره‌ خور کوتوله

 

 

پراکندگی

مشخصات: یکی از کوچک‌ترین پستانداران شناخته شده روی زمین است، گوش‌ها نسبتاً بزرگ و از موهای سر بلندتر است. رنگ دندان‌ها کاملاً سفید است و دارای چهار دندان «یک دندانه» در هر طرف فک بالاست که چهارمی بسیار کوچک و مشاهده آن مشکل است. دم نسبتاً بلند است و ته کلفتی دارد. موها بسیار کوتاه در قسمت پشت قهوه‌ای متمایل به خاکستری و در زیر بدن قدری روشن‌ترند.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 35 تا 48 میلی‌متر، دم 25 تا 30 میلی‌متر، پا 7 تا 8 میلی‌متر، وزن 5/1 تا 5/2 گرم.

 

زیستگاه: علفزارها، اراضی کشاورزش و باغ‌ها.

 

پراکندگی: تاکنون از مناطق دشت مغان، منطقه تجن در مرز ترکمنستان با ایران و گرگان گزارش شده است. به تازگی نیز چند نمونه از این حشره‌خور در جزیره قشم توسط بیژن فرهنگ دره‌شوری جمع‌آوری و شناسائی شده است.

پراکنش جهانی: اروپا، آسیا، شمال آفریقا.

 

عادات: شبگرد است. به صورت انفرادی زندگی می‌کند. در سوراخ سایر حیوانات کوچک لانه می‌سازد و آن را با علف‌های خشک می‌پوشاند.

 

غذا: از حشرات و بندپایان تغذیه می‌کند، روزانه بیشتر از وزن خود غذا می‌خورد، بنابراین اغلب اوقات در حال غذا خوردن مشاهده می‌شود.

 

تولید مثل: در اوایل بهار جفت‌گیری می‌کند و پس از 20 روز معمولاً تعداد چهار بچه کور و بی‌مو می‌زاید. تعداد زایمان در سال احتمالاً دو بار و طول عمر یک سال و نیم است.

2 نظرات
  1. محمد می‌گوید

    چند روز پیش اطراف شهر قم دو تا از اینا تو استخر ماهی ما افتاده بود که یکیش مرده بود و یکی دیگش تا چند روز زنده موند، عکسها و البته فیلمشم دارم

  2. حسین می‌گوید

    با سلام
    حدود یک ماه قبل این حشره خور را در منطقه لواسانات و در ارتفاه 3000متری دیدم.فیلمشم گرفتم و موجود است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.