دلفین فرفره

نام علمی : Stenella Longirostris

نام انگلیسی:  Spinner Dolphin  

نام فارسی: دلفین فرفره

 

 

پراکندگی

مشخصات: جثه‌ی متوسط و پوزه‌ی دراز و باریكی دارد كه مشخصه‌ی این دلفین است. باله‌ی پشتی عمودی و یا متمایل به جلو، رنگ بدن متفاوت، معمولاً رنگ پشت خاكستری تیره تا سیاه، پهلوها خاكستری روشن تا خرمایی، زیر بدن زرد كم‌رنگ، رنگ آرواره‌ی بالا خاكستری و رنگ آرواره‌ی پایین سفید است.

 

اندازه‌ها: طول بدن 150 تا 300 سانتی‌متر، باله‌ی سینه‌ای 15 تا 38 سانتی‌متر، باله‌ی پشتی 12 تا 66 سانتی‌متر، تعداد دندان‌ها در هر طرف آرواره‌ی بالا 42 تا 64 عدد و در آرواره‌ی پایین 41 تا 62 عدد، وزن 60 تا 165 كیلوگرم.

 

پراكندگی: در ایران خلیج فارس و دریای عمان. در اوایل مهرماه سال 1386 لاشه‌ی 80 عدد از این دلفین كه به‌علت گرفتارشدن در تورهای صیادی تلف شده بودند در 13 كیلومتری شرق جاسك مشاهده گردید.

 

پراكنش جهانی: آب‌های معتدل و گرمسیری اقیانوس‌های اطلس، هند، آرام و آب‌های مجاور آن.

 

عادات: به‌صورت گروهی مشاهده می‌شود. بیشترین زمان فعالیت در اوایل غروب دور از ساحل و در آب‌های عمیق و تمیز است. در طول روز فعالیت كمتری دارد. معمولاً در مناطق كم‌عمق به استراحت می‌پردازد. این دلفین با سرعت 22 تا 28 كیلومتر در ساعت شنا می‌كند. گاهی در اطراف كشتی‌ها به جست‌وخیز می‌پردازد و یا موج‌سواری می‌كند. معمولاً به‌صورت زیگزاگ شنا می‌كند. در موقع حركت گاهی اوقات به ارتفاع سه متر از آب بیرون می‌پرد و دو بار یا بیشتر روی محور طولی خود می‌چرخد. به همین دلیل آن را دلفین فرفره می‌گویند. با این حركات می‌تواند نحوه و مسیر حركت گروه را تشخیص دهد. در زمان حركت بسیار پرسروصدا است.

 

غذا: از اسكوئیدها و ماهی تغذیه می‌كند. اغلب در قسمت‌های سطحی و گاهی نیز در عمق 300 متری به تغذیه می‌پردازد. تعداد زیادی از این دلفین توسط صیادان ماهی «تون» كوسه‌ها و دلفین‌های قاتل كشته می‌شود.

 

تولیدمثل: در تمام فصول می‌تواند جفت‌گیری كند. طول آبستنی حدود ده‌ونیم ماه است. هر سه سال یك بار یك و به‌ندرت دو بچه می‌زاید. متجاوز از یك سال شیر می‌خورد. بچه‌ها در دو تا سه‌سالگی مادر را ترك كرده و به دسته‌ی نابالغ‌ها می‌پیوندند. حدود هفت‌سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر حدود 50 سال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.