دلفین فرفره

نام علمی : Stenella Longirostris

نام انگلیسی:  Spinner Dolphin  

نام فارسی: دلفین فرفره

 

 

پراکندگی

مشخصات: جثه‌ی متوسط و پوزه‌ی دراز و باریکی دارد که مشخصه‌ی این دلفین است. باله‌ی پشتی عمودی و یا متمایل به جلو، رنگ بدن متفاوت، معمولاً رنگ پشت خاکستری تیره تا سیاه، پهلوها خاکستری روشن تا خرمایی، زیر بدن زرد کم‌رنگ، رنگ آرواره‌ی بالا خاکستری و رنگ آرواره‌ی پایین سفید است.

 

اندازه‌ها: طول بدن 150 تا 300 سانتی‌متر، باله‌ی سینه‌ای 15 تا 38 سانتی‌متر، باله‌ی پشتی 12 تا 66 سانتی‌متر، تعداد دندان‌ها در هر طرف آرواره‌ی بالا 42 تا 64 عدد و در آرواره‌ی پایین 41 تا 62 عدد، وزن 60 تا 165 کیلوگرم.

 

پراکندگی: در ایران خلیج فارس و دریای عمان. در اوایل مهرماه سال 1386 لاشه‌ی 80 عدد از این دلفین که به‌علت گرفتارشدن در تورهای صیادی تلف شده بودند در 13 کیلومتری شرق جاسک مشاهده گردید.

 

پراکنش جهانی: آب‌های معتدل و گرمسیری اقیانوس‌های اطلس، هند، آرام و آب‌های مجاور آن.

 

عادات: به‌صورت گروهی مشاهده می‌شود. بیشترین زمان فعالیت در اوایل غروب دور از ساحل و در آب‌های عمیق و تمیز است. در طول روز فعالیت کمتری دارد. معمولاً در مناطق کم‌عمق به استراحت می‌پردازد. این دلفین با سرعت 22 تا 28 کیلومتر در ساعت شنا می‌کند. گاهی در اطراف کشتی‌ها به جست‌وخیز می‌پردازد و یا موج‌سواری می‌کند. معمولاً به‌صورت زیگزاگ شنا می‌کند. در موقع حرکت گاهی اوقات به ارتفاع سه متر از آب بیرون می‌پرد و دو بار یا بیشتر روی محور طولی خود می‌چرخد. به همین دلیل آن را دلفین فرفره می‌گویند. با این حرکات می‌تواند نحوه و مسیر حرکت گروه را تشخیص دهد. در زمان حرکت بسیار پرسروصدا است.

 

غذا: از اسکوئیدها و ماهی تغذیه می‌کند. اغلب در قسمت‌های سطحی و گاهی نیز در عمق 300 متری به تغذیه می‌پردازد. تعداد زیادی از این دلفین توسط صیادان ماهی «تون» کوسه‌ها و دلفین‌های قاتل کشته می‌شود.

 

تولیدمثل: در تمام فصول می‌تواند جفت‌گیری کند. طول آبستنی حدود ده‌ونیم ماه است. هر سه سال یک بار یک و به‌ندرت دو بچه می‌زاید. متجاوز از یک سال شیر می‌خورد. بچه‌ها در دو تا سه‌سالگی مادر را ترک کرده و به دسته‌ی نابالغ‌ها می‌پیوندند. حدود هفت‌سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر حدود 50 سال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.