روستای مصر

روستای مصر در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی روستا ۰۴/۳۴ شمالی و ۴۷/۵۴ شرقی می‌باشد.

روستای مصر بدلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد. جمعیت این روستا بر طبق آخرین سرشماری ۱۲۰ نفر می‌باشد و مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند. مهمترین محصولات این روستا زعفران و گندم می‌باشد. این روستا دارای دفتر مخابرات است و برق روستا از طریق ژنراتور دیزلی تامین می‌شود .

نقاط دیدنی :

منطقه امیر آباد در فاصله ۲ کیلومتری روستا دارای تپه‌های شنی و پوشش گیاهای غنی از درختچه های گز و تاق و نخلهای زیبا می‌باشد که مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است.

روستای فرحزاد در شمال روستای مصر دارای نخلستانهای زیبا می‌باشد که توسط شنهای روان محصور گشته است.

نیزار مصر در ۶ کیلومتری شرق مصر قرار دارد که در اثر آب چشمه‌ای زیبا پدید آمده است. این نیزار دارای نی‌های بلند می‌باشد که ارتفاع بعضی از آنها به ۴ متر می‌رسد. چشمه این نیزار آبشخور حیوانات منطقه می‌باشد.

از دیگر نقاط دیدنی این منطقه می‌توان به دریاچه نمک خور و کویر طبقه واقع در ۵۰ کیلومتری جاده خورطبس , روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان-بیدستان، جاده آفرود ابراهیم زهرا، ریگ کله و کویر مرکزی اشاره کرد.

از دیدنی‌های اطراف این روستا می‌توان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رمل‌های ماسه‌ای اطراف روستا اشاره کرد.

راه های ورود به منطقه :

مسیر اول مسیر جاده خاکی جندق به روستای مصر به طول ۴۵ کیلومتر می‌باشد

مسیر دوم مسیر جاده خاکی-آسفالته در ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان خور به طول ۳۵ کیلومتر تا روستای مصر است.

موقعیت دقیق جغرافیایی روستا بر روی نقشه :


محسن ادیب

نظرات بسته شده است.