منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

نام انگلیسی:  Ghaleh-Shadab hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

 

 

موقعیت جغرافیایی

موقعیت منطقه
این منطقه با مساحت حدود 5000 هكتار در N3233 تا N3237 و E4826 تا E4835 واقع در 40 كیلومتری شمال شهرستان دزفول، در بخش شهیون با ارتفاع 700 الی 800 متر از سطح دریا از ضلع غربی مشرف به دریاچه سد دز و از شمال به روستاهای اسلام آباد ، پامنار و از جنوب به رودخانه دز و از شرق به روستاهای بیشه بزان و بازارگه منتهی می گردد. كوه قلعه شاداب صعب العبور و تنها راه ارتباطی با قله كوه از طریق دروازه ای مقدر می باشد كه این دروازه محل ورود عشایر و دامداران است و در حوالی روستای اسلام آباد قرار دارد .
روستاهای حاشیه منطقه شامل پامنار، بیشه بزان و بازارگه می باشند كه همگی خارج از محدوده تعیین شده ولی به لحاظ دامدار بودن بر منطقه تاثیر گذار خواهند بود.
 

پوشش گیاهی:
عمده پوشش گیاهی منطقه به صورت مرتعی است ولی تك درختان و درختچه های ذیل به صورت پراكنده در منطقه دیده می شود. بادام كوهی، كنار، رملیك، جاز(بنگله) ، انجیر و گز و پده این پوشش در دامنه شمالی عمدتاً از نوع بادام و با پوشش بیشتر و در دامنه های جنوبی بیشتر از نوع كنار و رملیك می باشد پوشش مرتعی نیز در نواحی كه توسط مدیریت سد دز تحت كنترل گردیده بسیار خوب می باشد.
 

حیات وحش منطقه
گونه شاخص منطقه بز كوهی (كل و بز) است كه از جمعیت بسیار خوبی برخوردار است سایر گونه هایی كه در منطقه زیست می كنند پلنگ، گرگ، كفتار، روباه ، شغال، گربه وحشی، خرگوش، تشی، خرچنگ، شنگ(سگ آبی)، خارپشت، انواع خفاش می باشد. شاخص پرندگان منطقه كه بیشترین جمعیت در منطقه را دارد كبك و تیهو است پس از آن می توان به كبوتر چاهی، كمركولی، بلدرچین، سهره طلایی اشاره كرد. در روی دریاچه سد دز میتوان پرندگان آبزی و كنار آبزی را مشاهده كرد كه به صورت مهاجر در بعضی قسمتهــای دریاچه دیده میشوند.
در خصوص خزندگان، دوزیستان و بی مهرگان منطقه تا كنون مطالعه ای صورت نگرفته ولی می توان انواع مارها، مارمولك ها، لاك پشت خزری، انواع كپور ماهیان، وزغ ها و قورباغه ها را مشاهده كرد .
به طور كلی وحوش منطقه در صورتی كه مورد حفاظت و حراست جدی قرار گیرد با توجه به پتانسیلهای منطقه پیش بینی می شود طی یك دوره 5 ساله ضمن ترمیم آسیب های وارده به جمعیت حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه استعداد و توان آنرا دارد كه به منطقه حفاظت شده تبدیل شود.

 

برای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.