پناه‌گاه حيات وحش سوتاو، بوکان

نام انگلیسی:  Sootav nature reserve    

نام فارسی :  پناه‌گاه حیات وحش سوتاو 

 

 

موقعیت جغرافیایی

پناه‌گاه حیات وحش سوتاو در موقعیت جغرافیایی N3633 E4611 در استان آذربایجان غربی واقع است. در ایران هم اکنون دشت « سوتاو » بوکان مهمترین زیستگاه پرنده میش مرغ در کشور است. این مکان به دلیل شرایط مطلوب و منحصر بفرد خود به مهمترین زیستگاه پرنده نادر میش مرغ در سطح کشور تبدیل شده‌است. دشت سوتاو که یک پهنه تپه ماهوری به وسعت ۴۰۰ هکتار را در روستای حمامیان از توابع شهرستان بوکان شامل می‌شود، سالانه پذیرای ۲۰ تا ۲۵ قطعه از این‌نوع پرنده نادر است. اخیرا از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، این منطقه به عنوان پناهگاه میش مرغ در آذربایجان غربی اعلام شده ‌است. محل زیست این پرنده در آذربایجان غربی مناطق «آزاد»، «باجوند» و «کانی سیب» در مهاباد و «دشت سوتاو»، «حمامیان» و «ینگجه» در بوکان است.

این پرنده طی سال ‌های گذشته به دلیل محدود شدن زیست‌ گاه‌های طبیعی، شکار بی‌رویه و اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن، در معرض تهدید انقراض قرار گرفته‌ است. میش مرغ یک پرنده نادر در جهان به شمار می‌رود که در حال حاضر در فهرست سرخ اتحادیه بین ‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار گرفته ‌است.

 میش مرغ كه در زبان محلی 'چه رگ' نامیده می شود، پرنده‌ای از خانواده 'هوبرگان' است كه در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و كشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌كند. این پرنده دارای گردن و پاهایی كشیده، بالها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌كند. میش مرغ در فصل بهار در هر دوره، دو تا چهار تخم می گذارد كه پس از 25 تا 27 روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند.
میش مرغ یكی از بزرگترین پرندگان ایران است و از نظر شكل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد. در گذشته این پرنده به صورت پراكنشی در شمال غرب كشور زیست می كرد، اما هم اكنون، بوكان به آخرین پناهگاه این پرنده نادر در كشور تبدیل شده است. میش مرغ، پرنده نادری است كه درفهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد و مشاهده 33 قطعه از این پرنده در دشت های بوكان امید تداوم حیات این گونه مهاجر را تقویت كرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.