جزیره سرگردان، مرنجاب

نام انگلیسی :  Sargardan island    

نام فارسی :  جزیره سرگردان 

 

موقعیت جغرافیایی

جزیره سرگردان در موقعیت جغرافیایی N342241 E515155 در استان اصفهان و در دریاچه نمک مسیله واقع است. این جزیره مشتمل بر یک جزیره اصلی دایره ای شکل به قطر تقریبی 3 کیلومتر و چندین جزیره کوچکتر در غرب آن در دریاچه نمک مسیله واقع شده است. اطلاق نام جزیره به دلیل مسطح بودن نمکزار گرداگرد آن و تغییر جنس خاک و ژئومورفولوژِی زمین است. تلقی نامی که از یک جزیره در ادبیات فارسی می شود در مورد این منطقه صادق نیست. چرا که بجای آب گرداگرد آن را نمکزار فرا گرفته است. بغیر از یک یا دو ماه از سال که به دلیل بارندگی در منطقه، شورابه به ارتفاع 2 تا 5 سانتیمتر در دریاچه قابل مشاهده است در سایر ایام سال، دریاچه به شکل نمکزار است و عملا آبی قابل مشاهده نیست.  اطلاق نام سرگردان به این خاطر است که هنگامی که از فاصله دور به این جزیره نگاه می کنید دو انتهای جزیره در اثر پدیده سراب در افق محو می شوند و منظره ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر پدید می اورند. این پدیده باعث شده بود که حاشیته نشینان کویر این تصور را دشته باشند که این جزیره در طول روز از جایی به جای دیگر نقل مکان میکند و مکان ثابتی ندارد. در دو انتهای جزیره دو چاه قرار دارد که برای لرزه نگاری زلزله تعبیه شده و دستگاههای لرزه نگار در آن نصب شده است.

 

بلندترین نقطه جزیره در حدود 824 متر ارتفاع دارد و با توجه به ارتفاع 788 متری نمکزار مجاور آن، در حدود 36 متر از سطح کویر بالاتر است. جزیره اصلی مشتمل بر چندید تپه آتشفشانی است. پوشش گیاهی در این منطقه به دلیل شوری جنس خاک متاثر از کویر نمک و وجود بادهای شدید در آن بسیار ضعیف و ناچیز است. پوشش گیاهی در آن عمدتا درمنه دشتی است که در لای تپه ها قابل مشاهده است. جنس خاک در این جزیره رس به همراه سنگفرسی از سنگهای متخلخل آتشفشانی بر روی سطح آن است. حیات جانوری در جزیره به ندرت قابل مشاهده است. در شب به دلیل سفیدی نمک بسیاری از جانورانی که راه گم کرده اند به سمت دریاچه نمک و بعضا جزیره سرگردان حرکت میکنند که این عمل باعث شده است بسیاری از شکارچیان غیر مجاز و افراد سودجو نسبت به شکار آنان اقدام کنند. جزیره سرگردان از ساحل جنوبی نمکزار در حدود 4 کیلومتر هوایی فاصله دارد. مناظر دریاچه نمک، تپه های مرنجاب از فراز این جزیره بسیار زیبا و رویایی است. چنانچه هوا صاف باشد قله دماوند نیز از این منطقه در جهت شمال قابل مشاهده است.

 

دسترسی به جزیره سرگردان از دو طریق امکانپذیر است. مسیر اول از سمت شهرستان آران و بیدگل به سمت کاروانسرای مرنجاب، 5 کیلومتر مانده به کاروانسرا، دو راهی معدن نمک، بعد از خاکریز باتلاقهای حاشیه دریاچه مسیر شمال شرقی به جزیره منتهی میگردد. مسیر دم مسیر کاروانسرای مرنجاب به سمت چاه دستکن، بعد از چاه دو راهی دریاچه مسیر سمت چپ به جزیره سرگردان منتهی میگردد. شایان ذکر است زمینهای اطراف جزیره سرگردان بوِِیژه جزیره اصلی حتی در فصول گرم هم بشدت باتلاقی است و حرکت در اطراف آن باید با رعایت نکات ایمنی انجام گیرد.

 

نکات ایمنی سفر

در صورتی که قصد سفر به این منطقه را دارید تنها سفر نکنید . مجهز به قطب نما و جی پی اس باشید . بدون داشتن راهنما وارد دریاچه نمک نشوید . با وسیله نقلیه خیلی به جزیره نزدیک نشوید زیرا زمینهای اطراف آن باتلاقی است (فاصله ای در حدود 200 متر مناسب است) . در زمان رانندگی در دریاچه نمک حتما از عینک های آفتابی استفاده کنید تا آسیبی به چشمان شما وارد نشود . آب کافی همراه داشته باشید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.