سنگاب اشنیز، ندوشن

سنگاب اشنیز، ندوشن
نام فارسی:  سنگاب اشنیز

نام انگلیسی: Eshniz mineral spring

سنگاب اشنیز ندوشن در موقعیت جغرافیایی N 32 00 28 E 53 39 29 در نزدیکی روستایی به همین نام در استان یزد واقع است.  یکی از زیباترین پدیده زمین شناسی استان یزد، چشمه های آهک ساز اشنیز ندوشن و دره آب شور مجاور آن است.

محدوده اثر طبیعی چشمه های دره آب شور ندوشن و آبشار آن شامل تعدادی چشمه است که در طول محدوده دره مجاور آن پراکنده اند. چشمه ها به دلیل آبدهی بسیار متفاوت بوده و چشمه های اصلی که تعداد آنها بالغ بر سه چشمه است، در بالادست و تقریباً مرتفع ترین بخش مسیر قرار گرفته اند.

داشتن خواص درمانی و رفع امراض پوستی، وجود چند گونه گیاهی و جانوی در لیست ‎I‎U‎C‎N، وجود جریان آب تقریبا دائمی در دل بیابان های یزد، زیبایی خیرکننده این اثر در تمام فصول سال، برخورداری از وسعت و فضای مناسب جهت حفاظت، اکوسیستم حساس و شکننده، دارابودن مهمترین چشمه های آهکی با رسوبگذاری حوضچه ای و پلکانی در ایران مرکزی، پدیده های جذاب کارستی و ژئوتوریسمی در کوه های اطراف و همچنین هجوم بدون برنامه و مدیریت گردشگران در برخی از ایام خاص سال و خطر صدمه به اثر و مناظر طبیعی اطراف آن از جمله مورادی است که در پرونده ثبتی این اثر طبیعی مدنظر قرار گرفته شده است.

سنگاب «اشنیز» ندوشن یکی از پدیده های بسیار زیبای استان یزد است که می توان آن را نمونه بسیار کوچک باداب سورت مازندران دانست. سنگاب هایی که به دلیل داشتن املاح مختلف نمکی،گوگردی و آهن، طی میلیون ها سال به صورت رسوبات سفیدرنگ آهکی مطبق و پلکانی تشکیل شده اند.

دسترسی

بهترین مسیر از یزد حرکت در جاده فولاد است. پس از حدود ۵۵ کیلومتر حرکت در جاده فولاد به پایان این جاده میرسید و وارد جاده  میبد به ندوشن شوید. پس از عبور از روستای نیوک، ۵ کیلومتر در مسیر ادامه دهید تا به مسجد ابوالفضل در سمت چپ جاده برسید. می توان در کنار مسجد ماشین ها را پارک کرده و ادامه مسیر را به سمت تپه ها پیاده روی نمود. پس از ادامه جاده در حدود ۱٫۵ کیلومتر، سمت چپ جاده تپه هایی با رنگ نسبتا متفاوت مشخص است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.